Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

ARAÇLARDAKİ ZORUNLU ARAÇ ve GEREÇLER

Araçlarda bulundurulması gerekenler

Araçlarda bulundurulması gerekenler

ARAÇLARDA BULUNDURULMASI ZORUNLU ARAÇ ve GEREÇLERİ

1 – Takograf: Otobüs kamyon ve çekicilerde.

2 – Taksimetre: Ticari Taksilerde

3 – Yangın söndürme cihazı: Cihaz Sürücünün hemen yanında bulunmalıdır.

a) Otomobil, kilo kapasiteli bir adet, ve kamyonetlerde 1 Minibüs

b) Otobüs, kamyon ve çekicilerde 6 kg. kapasiteli bir adet,

c) Tehlikeli madde taşıyan ARAÇLARDA 6 kg. kapasiteli iki adet yangın söndürme tüpü bulundurulması zorunludur.

4 – Reflektör: Motosiklet ve motorlu bisiklet hariç, bütün motorlu ARAÇLARDA iki adet bulundurulması zorunludur. Aracınız arızalandığında veya yol kenarında park ettiğinizde diğer sürücülere sizi uyarmak için reflektörler kullanılabilir. Her zaman aracınızda en az üç reflektör bulundurmanız ve bunları aracınızdan 100 metre uzağa yerleştirmeniz gerekir.

5 – Stepne: Şehirlerarası yolcu taşıyan bütün ARAÇLARDA,

6 – Tekerlek Takozu: Otobüs, azami ağırlığı 3,5 fazla olan araçlar ve iki Dingilli römorklarda bir adet tondan. Üç veya daha çok Dingilli taşıtlarda ve tek Dingilli römorklarda iki adet.

7 – Yedek malzeme ve takımlar: Otomobil, minibüs, Otobüs, Kamyonet, kamyon, çekici ve lastik tekerlekli traktörlerde.

8 – İlk yardım çantası: Otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici ve lastik tekerlekli traktörlerde bulundurulması zorunludur.

9 – Engel işareti: Otobüs, kamyon, çekicilerde 150 x 25 cm. ebadında bir adet ..

10- Bijon anahtarı ve kriko: Lastik patlaması durumunda lastiği değiştirmek için bijon anahtarı ve kriko gereklidir. Her zaman aracınızda bir bijon anahtarı ve kriko bulundurmanız ve bunların nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir.

Araçta Bulundurulması Gereken Zorunlu Belgeler

Yasalara uymak ve güvenliğinizi sağlamak için aracınızda bulundurmanız gereken bazı temel zorunlu ekipmanlar vardır. Bunlara şunlar dahildir:

  • Araç ruhsatı: Aracınızın tescil belgesi, arabanızın yasal olarak yolda olduğunu gösterir. Her zaman aracınızda bulundurmanız ve trafik durdurulduğunda veya kaza yaptığınızda polis memurlarına veya diğer yetkililere ibraz etmeniz gerekir.
  • Sürücü belgesi: Sürücü belgeniz, aracınızı kullanmaya yasal olarak yetkili olduğunuzu gösterir. Her zaman yanınızda bulundurmanız ve trafik durdurulduğunda veya kaza yaptığınızda polis memurlarına veya diğer yetkililere ibraz etmeniz gerekir.
  • Zorunlu trafik sigortası poliçesi: Zorunlu trafik sigortası, sizin veya aracınızın başka bir araca veya mülke zarar vermesi durumunda mali sorumluluğunuzu korur. Her zaman aracınızda bulundurmanız ve kaza yaptığınızda diğer sürücülere ibraz etmeniz gerekir.
  • Taşıt Belgesi: Ticari araçlarda yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda Ulaştırma ve alt yapı bakanlığınca verilen taşıt belgelerinin de araçta bulundurulması gerekir.