Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

Ehliyet Büyütme, Ehliyeti Yükseltme, B Sınıfından E Sınıfına Fark

psiko-teknik

Ehliyet büyütme ya da farklı bir sürücü belgesine geçiş yapmak için teroik ders ve yazılı sınav uygulaması kalkmıştır. Herhangi bir sürücü belgeniz var ve başka bir sınıf ehliyete ihtiyacınız var ise sadece direksiyon dersi alarak direksiyon sınavına girmeniz yeterli olacaktır.

Farklı bir sınıf sertifika alırken alınması gereken direksiyon dersi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Ticari araç kullanmak isteyenler ehliyetini büyüttükten sonra src belgesi almaları gerekmektedir. Src belgesi için detaylı bilgiye ulaşmak için bu linki inceleyebilirsiniz. http://www.srcbelgesi.co/src-belgesi-nasil-alinir-src-belgesi-alma.php

Farklı Sınıf Ehliyete Fark

B Sınıfı ehliyet olup bir üst sınıf ehliyet almak isteyen sürücüler sadece direksiyon sınavına girerek ehliyeti almaya hak sahibi olurlar. Aslında halk arasında “Ehliyeti büyütmek veya ehliyeti yükseltmek” teriminin asıl adı fark sınıfına girmektir. Farka girilecek ehliyet sınıfları ise E sınıfı ve D sınıfıdır. E sınıfı sürücü belgesi ile kamyon, otobüs, ve B sınıfının kullanmış olduğu araçlar kullanılır. D sınıfı sürücü belgesi ile Tır, kamyon ve B sınıfının kullanmış olduğu araçlar kullanılır.

Src belgesi için arayın

Src belgesi için arayın

Yeni Ehliyet Sınıfları

Src Belgesi Nedir

Tır Ehliyeti

Ehliyet yükseltmek için deneyim şartları

Ehliyet yükseltme işlemleri için deneyim gereksinimleri nelerdir? Gerekli niteliklere sahip her sürücünün yükseltme iyileştirme hakkı vardır. Sadece bu amaçla sürücüler için bazı deneyim gereksinimleri aranır. Ehliyet yükseltme veya başka bir ehliyete geçiş için teorik eğitim ve yazılı sınav uygulaması kaldırılmıştır.

Ehliyetiniz varsa ve farklı bir ehliyet sınıfına ihtiyacınız varsa, sadece direksiyon dersi alarak ehliyet sınavına girmeniz yeterlidir. Bir üst sınıfa geçmek isteyen B sınıfı sürücülere, sadece ehliyet sınavını geçerek ehliyetlerini yükseltme hakkı verilir.

Ehliyetlerini yükseltmek isteyen sürücüler, ön bilgilerinin eksik olduğunu veya bilgilerini unuttuklarını düşünürlerse, ehliyet yükseltme sınavından önce ileri düzey sürüş dersleri de alabilirler. Bu sayede hem bilgilerini tazelerler hem de ehliyet yeniden değerlendirme sınavını ilk denemede geçme şanslarını arttırırlar. Ehliyet güncelleme sınavı için gerekli belgeler şunlardır: kimlik fotokopisi, diploma veya öğrenim belgesi fotokopisi, ehliyet, 4 adet biyometrik fotoğraf.

Ehliyet yükseltmek almak için deneyim gereksinimleri nelerdir? Sorunuzu kısaca cevapladık. Diğer ehliyet sınıfları için deneyim gereksinimleri nelerdir?

Biraz açıklayalım;

 • A sınıf bir ehliyet almak istiyorsanız, en az iki yıllık A2 kategorisi sürüş deneyimine sahip olmalısınız. Bu yazıda başka bir durum daha var. A ehliyeti almayı düşünüyorsanız ve 24 yaşındaysanız, iş deneyimi şartından otomatik olarak feragat edilir.
 • C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet almak istiyorsanız en az B kategorisi ehliyetinizin olması gerekmektedir.
 • BE sınıfı ehliyet almayı düşünüyorsanız, B sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız.
 • CE sınıfı sürücü belgesi almayı düşünen herkesin C sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekir.
 • C1E sürücü belgesi almayı düşünüyorsanız, CE sürücü belgenizin olması gerekir.
 • DE kategorisi sürücü belgesi alabilmek için D sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız gerekir.
 • D1E sürücü belgesi almak istiyorsanız, DE sürücü belgenizin olması gerekir.

Yeni düzenlemede yapılan bir takım değişiklikler ile birlikte 2018 yılında yapılan değişikliklerle birlikte şu anda 17 farklı sürücü belgesi sınıfı bulunmaktadır. B sınıf ehliyet sahiplerinin tecrübe sahibi olmayanlara minibüs kullanmasına artık izin verilmiyor. Eskiden motosiklet grubunun işgal ettiği A1 ve A2 sınıfları yerine M, A, A1 ve A2 sınıfları bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın alacakları H sınıfı sürücü belgeleri yerine doğrudan sağlık durumlarını belirten sürücü belgeleri olacak. Vatandaşlarımız dilerlerse otomatik vites sürücü belgesi alabilecekler. MOPED sürücüleri için yaş sınırı 16’ya düşürüldü.

Bu içerik için ehliyet almak için gereken deneyim gereksinimleri nelerdir? Sorunuza cevap verdik. Ayrıca binicilerin hangi sınıflara terfi ettirilebileceği, hangi deneyime sahip olmaları gerektiği ve sınava kimlerin girmesi gerektiği gibi konuları da tartıştık. Daha fazla bilgi edinmek isteyen sürücüler ve gelecek vadeden sürücüler, diğer blog yazılarımızı da okuyabilir.

E ve D Sınıfı Yaş Şartı: Yaşı 22 yi bitirmiş 23 den gün almış olmalıdır.

Not: B sınıfında E sınıfına geçişte yazılı sınavı kaldırılmış olup, adaylar sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

B Sınıfı Ehliyetten E Sınıfı Ehliyete Geçiş veya

B sınıfı Ehliyetten D Sınıfı Ehliyete Geçiş için gerekli olan evraklar;

 • Öğrenim Belgesi (Noter Taktikli yada diploma aslı)
 • Sabıka Kaydı (e-devlet şifrenizle çıkarabilirsiniz)
 • 8 Adet Renkli Fotoğraf
 • Sağlık Raporu
 • Sınav harcı.