Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

15 ARALIK 2011 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN SINAV HAKKINDA BİLGİLER,

15 Aralık 2012 tarihinde yapılacak olan ehliyet sınavına 1995 doğumlular gün ve ay olarak doldurmuş olanlar A2 ve H sınıfı sürücü belgesi için kayıt yaptırabilirler. 1994 doğumlu olup gün ve ay olarak 19 yaşından gün almaları halinde B sınıfı ehliyet için başvuruda bulunabilirler. 1990 doğumlular ağır vasıta (c-d-e) sürücü belgesi için ve yaşını daha önce doldurmuş olanlar müracaat edebilir.

15 Aralık 2012 sürücü belgesi sınav harcının yatırılabilmesi için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasının sistem açılış tarihi 22 Ekim Pazartesi ile 23 Kasım 2012 Cuma tarihleri arasıdır.

15 Aralık 2012 tarihli sürücü kursu sınavı için Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü sınav harcının son yatırma tarihi 23 Kasım 2012 tarihidir. Ancak bu tarihlerde değişiklik yapma tasarrufu Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne aittir.

Bu tarihte yapılan sınava başvurusunu yapamayan yada bu sınava girmek istemeyenler için bir sonraki sınav tarihi ise 2013 yılında yapılacak olup bu tarihi Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü diğer Bakanlıkların ve Sınav yapan kurumların sınav takvimini göz önünde bulundurarak sonra açıklayacaktır..

15 Aralık 2012 ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra 4 hafta sonra direksiyon sınavı yapılacaktır.

15 Aralık 2012 ehliyet sınavının direksiyon sınav tarihi İstanbul ili için 12-13 Ocak 2013 tarihidir. Bu tarihten sonra yine iki haftada ara direksiyon sınavı yapılır. Direksiyon sınavı her ilçede farklı uygulama yapılmakta olup gün ve saatlerinizi öğrenmek için mutlaka sürücü kursunuzla irtibat halinde olunuz.

15 Aralık 2012 tarihinde yapılacak ehliyet sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 1 Ocak 2012 tarihidir.15 Aralık 2012 ehliyet sınav soruları sınavdan sonraki hafta içinde açıklanır.

15 Aralık 2012 ehliyet sınavından bir sonraki ehliyet sınavı 2013 yılındaki ehliyet sınavıdır.
15 ARALIK 2011 TARİHLİ EHLİYET SINAVINDA SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVINDA
UYGULANAN KURALLAR;

1- Test kitapçıklarını kontrol ederek; eksik veya baskı hatası olanların değiştirilmesini isteyiniz. Cevap kâğıdı üzerine yazacağınız yazı ve işaretlemelerde KURŞUN KALEMDEN başka kalem kullanılmaz. Size verilen cevap kağıdında yazılı olan T.C kimlik No’ su Adı, Soyadı, gibi bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol ediniz. Adınıza yazılı cevap kağıdı bulunmuyorsa veya cevap kağıdınız kullanılmayacak şekilde bozuksa, size verilecek olan yedek cevap kağıdına, kimliğinizle ilgili bilgileri ve sertifika türünü salon başkanının açıklamalarına göre yazınız.

2- Yanınızda karalama kâğıdı, cep telefonu, çağrı cihazı, radyo ve benzeri araçlar varsa salon başkanına sınav bitinceye kadar teslim edin.

3-CEVAPLARINIZ test kitapçığının kapağında belirtilen örnekte olduğu gibi yuvarlağın dışına taşırmadan cevap kağıdındaki ilgili bölümü bularak işaretleyiniz. Hangi dersin sorularını cevaplandırıyorsanız cevap kağıdında bu derse ait kolonu işaretleyiniz. Yanlış karamalarınızı düzeltirken yuvarlağın içini temizce siliniz.

4-SORU SAYISI :
Trafik ve Çevre Bilgisi: Sınavda 50 soru vardır. 35 soruya doğru yanıt vermeniz halinde 70 puan alarak sınavda başarılı olmuş sayılırsınız.

Motor ve Araç Tekniği Bilgisi: Sınavda 40 soru vardır. 28 soruya doğru yanıt vermeniz halinde 70 puan alarak sınavda başarılı olmuş sayılırsınız.

İlk yardım ve Sağlık Bilgisi: Sınavda 30 soru vardır. 21 soruya doğru yanıt vermeniz halinde 70 puan alarak sınavda başarılı olmuş sayılırsınız

Baraj her ders için ayrı ayrı 70 puan olup YANLIŞ cevap DOĞRU cevabı etkilemez.

SINAV SÜRESİ: Her Ders İçin 50 Dakika TOPLAM SÜRE: 150 DAKİKADIR (2,5 Saat)
5. Sınav süresince cevap kağıdınızın başkalarınca görülmesine izin vermeyiniz. Başkasının kağıdına bakmayınız. Bilgisayar ortamında KOPYA analizi yapılacağından bireysel ve toplu kopya çekildiği anlaşılan adayların sınavı geçersiz sayılır.

ÖNEMLİ NOT: Cep Telefonu İle Okula Gitmeyiniz. Sınav Esnasında Üzerinden Kapalı Dahi Olsa Cep Telefonu Çıkan Kursiyerlerin Sınavları İptal Edilmektedir. Mağdur Olmamanız İçin Sınava Cep Telefonu İle Gitmeyiniz.

Sınav 15 Aralık Ekim Cumartesi Günü Saat 11.00’de başlar.

ÖNEMLİ UYARI : EN GEÇ 10:30’ DA OKULDA OLMANIZ GEREKMEKTEDİR.SAAT 11:00’ DA OKULUN KAPILARI KAPATILIR VE GEÇ KALANLAR KESİNLİKLE SINAVA ALINMAMAKTADIR.

Sınav Sonuçlarınız : 1 Ocak 2013 tarihinde açıklanacaktır.
Direksiyon sınavı : 12-13 Ocak 2013 tarihinde yapılacaktır.
Sınavda Başarısız Olanlar : Şubat 2013 Tarihinde Yeniden Sınava Girebilecekler