Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

TRAFİK İŞARETLERİ

Trafik Levhaları ve Trafik Kuralları

İleri çıkmaz yol Levhanın anlamı:

İleri çıkmaz yol Levhanın anlamı

Yolun ileride çıkmaz olduğunu bildirir. Bu yol girildiği taktirde, geri dönmek için yapılacak manevraların tehlikeli olabileceğini hatırlatır.

Okul geçidi Levhanın anlamı:

Okul geçidi levhası

Okul geçidinin bulunduğu yere gelindiğini bildirir.İlk geçiş hakkının karşıya geçen veya geçmek isteyen öğrencilere verilmesini hatırlatır.

Kontrolsüz kavşak Levhanın anlamı:

Kontrolsüz Kavşak

İlerde; polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir.Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.

Tünel yaklaşımı Levhanın anlamı:

Tünel yaklaşımı Levhası

İlerde bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Yandan rüzgar Levhanın anlamı:

Yandan rüzgar

Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.

Anayol- tali yol kavşağı Levhanın anlamı:

Anayol tali yol kavşağı

İlerde, ana yolla sağdan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Sağdan anayola giriş Levhanın anlamı:

 

Sağdan anayola girisBu işaretler, tek yönlü veya bölünmüş yan yollar veya köprülü kavşakların bağlantı yollarını bildirmek için kullanılır.

Soldan anayola giriş Levhanın anlamı:

soldan anayola giriş

Bölünmüş yollarda veya köprülü kavşaklarda tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.