Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

ATV motor ehliyeti hangi sınıf ve ATV yi hangi ehliyet sürer?

Atv ehliyeti

Atv ehliyeti

ATV türü dört tekerlekli motorlu araçlar, arazilerde kullanılan motorlu taşıtlar arasında yer almasından dolayı sürücü belgesiyle kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. 2016 yılında yapılan son değişiklikle ile a2 motor ehliyeti alan sürücüler ATV motorunu kullanmak artık mümkün değildir. Bunun için aşağıda ATV motor ehliyeti hangi sınıf ve ATV yi hangi ehliyet sürer? Yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

ATV Ehliyeti Hangi Sınıfa Aittir 2023

ATV türü motorlu araçlar, her geçen gün kullanımı oldukça yaygınlaşan araçlar arasındaki yerini almayı başarmıştır. Bu araç sağlam bir yapıya sahipse deneyimsiz kişiler tarafından kullanıldığında bazı kazalara neden olabilir. Elbette bir sürücünün cezai müeyyidelerle karşılaşmaması, can ve mal kaybı yaşamaması için ATV ehliyetine sahip olması gerekir. Bu ehliyete sahip olmak için Trafik ve Çevre Bilgisi, İlk Yardım Bilgisi, Araç Tekniği Bilgisi ve Trafik Adabı teorik dersleri ve direksiyon derslerine girmek ve yapılacak olan sınavlarda başarılı olmak gerekir.

B Sınıfı ehliyet ile motosiklet kullanılır mı?

Daha önceki yıllarda ATV kullanan sürücüler için A2 sınıfı sürücü belgesi yeterliydi. Mevcut yasal düzenleme ile bu araç türünü kullanmak isteyen sürücünün B1 sınıfı ehliyet alması gerekiyor. Kısaca B1 sınıfı ehliyetinizi almadan ATV kullanmanız halinde cezaya maruz kalmanız anlamına gelecektir.

atv1

src 5 belgesi

src 5 belgesi

ATV Ehliyeti Olmadan Araç Kullanma Cezası 

Ehliyet sınıfları belirlenirken kullanılacak araç sınıfları da belirtilir. Buna göre, sürücü ehliyet kategorisine ait olmayan bir aracı kullanamaz. Kullanıp polise yakalanırsa 4.060,00 TL ceza kesilecek. Kullandığı araç kendisine ait değilse araç sahibine aynı miktarda ceza kesilecek.

ATV motosiklet kelimesinin açılımı

Dört tkelerlekli olarak üretilen bu taşıtlar, zorlu hava şartları ve tüm arazi şartlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Doğa severlerin son dönemlerde sıklıkla tercih ettiği ATV İngilizce’den gelen bir kısaltmadır. All Terrain Vehicle anlamı ise “Tüm Arazi Aracı” dır. All Terrain Vehicle kelimelerinin baş harfleri alınarak ATV olarak dilimize de yerleşmiştir.

A2 Sınıfı Ehliyet Motor Soruları

A2 ehliyet sınav tarihleri

Güncel gelişmeler için Twitter Adresimiz: https://twitter.com/yeniumitehliyet