Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

MOTOSİKLET TÜRLERİ

Motosiklet dünyasında birbirinden farklı motosiklet türleri vardır. Bunlar arasında günlük işe gidip gelirken kullanılması pratik ve kolay olan Scooter motosiklet, spor motosiklet türleri ve diğer çeşitlerini yazımızda detaylıca inceleyebilirsiniz.

Kaç Çeşit Motosiklet Türü Vardır?

motosiklet türleri

Aynı arabalar gibi motosikletler de kendi içlerinde çeşitli gruplara ayrılırlar. Bu gruplar sayesinde beğendiğimiz motosikletin karakterini çok daha kolay anlayabiliriz.
Motosikletler ufak hacimli fakat devirli motorlarıyla meraklıları için iki tekerlekli bir ulaşım aracından çok, bir yaşam tarzı anlamına geliyor. Fakat buna karşın motosikletler bugün hala bir çok insanın ilgisini çekmiyor. Bunun başlıca sebebi bu araçların kullanım alanının dar olarak düşünülmesi ve güvensiz olduğu fikri. Motosikletler artık o kadar çok çeşitli bir hale geldi ki, her zevke ve her amaca uygun bir tane bulmak mümkün oluyor.

SCOOTER MOTOSİKLET TÜRÜ

Scooterlara motosikletlerin en ufağı diyebiliriz. Tekerlekleri diğer motosikletlere göre küçük olan scooterların silindir hacimleri 50cc`den başlayarak, 600cc`ye kadar çıkabilir. Fakat genelde piyasada 50cc ile 250cc arasındakiler bulunur. Düşük silindir hacimleri yüzünden scooterlar diğer motosiklet türlerine göre çok daha az yakıt tüketir. Scooterların son süratleri ise 90 km/s ile 180km/s arasında, motorun hacmine göre değişir.

SUPERSPORT (RACING) MOTOSİKLET

Supersport motosikletler isminden de anlaşılacağı gibi spor kullanıma en uygun motosikletler olarak bilinir. Diğer motosiklet türlerinden seriliği ile hemen ayırt edilebilir. Supersport motosikletler modifiyeye çok uygun olur. Düzenlenen bütün motosiklet sürat yarışlarında bu tür motosikletler kullanılıyor. Supersport motosikletlerin silindir hacimleri genelde 600cc den başlayıp 1300cc`ye kadar ulaşır. Supersport türü bir motosikletten konfor beklemek yanlış olur. Supersportlar aynen spor otomobiller gibi serttir. Tabii sunduğu yüksek süratin yanında böyle bir dezavantajın olması çok doğal. Bütün bu özellikler dışında supersport motosikletlerin başka bir özelliği ise oturaklı; yani ağır olmasıdır.[

TOURING MOTOSİKLET

Touring motosikletleri tüm yönleri ile uzun yol kullanımı için düşünülmüş. Touring motosikletlerinde selenin yerinde büyük bir koltuk, esya koymak için bagaj yeri hatta bazı modellerde havalandırma ve müzik seti bulunuyor. Touringler’in bir özelliği de ön camlarının çok yüksek olması. Bu sayede sürüc uzun yollarda sürekli rüzgara maruz kalmıyor. Motor hacimleri 600cc ile 1800cc arasında değişiyor. Süratleri ise 260 km/s`ye  kadar çıkabiliyor.

CHOPPER MOTOSİKLET

Chopperlar gürültülü motor sesleri, büyük gövdeleriyle hemen dikkat çeker. Chopper denince akla ilk ismi bu türle özdesleşen Harley-Davidson motosikletleri gelir. Chopper selelerinin alçaklığı sebebiyle diğer motosiklet türlerine göre yere daha yakın olur. Bu sebepten oturması çok rahattır. Buna karşın direksiyon yapısı dolayısı ile rahatsızlık verir. Chopperlar’ın motor hacmi 125cc ile 1800cc arasında değişir. Çok seri bir motosiklet olmasa bile 200-220 km/s civarında son sürate rahatlıkla erişebilirler.

CROSS MOTOSİKLET

Cross motosikletler tamamıyla arazi kullanımı için tasarlanmış. Kutu arazi şartlarına uyum sağlayabilmek için fren sistemi, amortisörleri özel olarak üretilmiş. Cross motosikletleri yerden yüksekliği ile diğer motosikletlerden kolayca ayrılır. Gövdelerinde ise fazla parça bulunmaz. Buna kısaca çıplak da diyebiliriz. Genelde hıza yönelik bir motosiklet olmadığından, motor hacimleri genelde düşüktür.

ENDURO TÜRÜ MOTOSİKLETLER

Enduro tipi motosikletler hem caddede hem de arazi şartlarında kullanılmak amacı ile tasarlanmış. Crosslar kadar kötü arazi şartlarına giremeseler bile, patika gibi yerlerde rahatlıkla yol alabilir. Bugün polislerin kullandığı motosikletlerin bir çoğu endurodur. Enduroların motor hacmi 125cc`den başlayıp, 1300cc`ye kadar çıkabilir. Son süratleri ise 240 km/s`ye kadar ulaşabilir.

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/yeniumitehliyet