Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

Stilistlik Eğitimi

Modanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi stilistlik mesleğine olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Günümüzde yeni tasarımlar yapmak, yeni koleksiyonlarla piyasanın karşısına çıkmak tekstil firmaları için oldukça önemli hale gelmiştir. Bütün bunlar bu mesleğe olan ihtiyacı oluşturmuş ve aynı istikamette de mesleğe olan rağbet artmıştır.

Stilistlik Eğitimi

Stilistlik Nedir?

Hazır giyim sektörünün gelişimiyle birlikte stilistlik ön plana çıkmıştır. Bu meslek grubundakiler; giysi modelleri tasarlayan, giysilerde kullanılacak tekstil malzemesini belirleyen, giysi için kullanılabilecek en uygun aksesuarı belirleyen ve bütün bunlar için resimler, çizimler ve grafikler oluşturan kişilerdir.

Nasıl Stilist Olunur?

Stilistler, modayı belirleyen kişilerdir. Bu nedenle bu kişilerin yaratıcılık kabiliyetine ve hayal gücüne sahip olması gerekmektedir. Modayı takip etmeli ve bu doğrultuda insanların ihtiyaç ve taleplerini iyi analiz edebilmelidirler. En önemlisi bütün bunlar sonucunda oluşan fikri manuel olarak veya bilgisayar ortamına aktarabilmelidirler.

Peki, bu özelliklere nasıl sahip olunur veya nasıl geliştirilir? Öncelikle bu mesleği yapabilmek için üniversitelerin tekstil ve moda tasarımı bölümünden mezun olunmalı veya yurt dışı, yurt içi bu eğitimi veren kurslara giderek sertifika sahibi olunmalıdır.

Kurslar Ne Kazandırır?

İyi bir stilist olmak için ve işveren tarafından seçilebilmek için belli niteliklere sahip olunması gerekmektedir. Bütün bunları verebilmek üzere modelistlik ve stilistlik kursu açılmaktadır. Bu kurslar elde çizim teknikleri ve bu alan için geliştirilmiş programları öğretme hizmeti sunmaktadır.

Bu kurslarda verilen eğitimleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Modanın tarihi
  • Temel sanat ve tasarım eğitimi
  • Vücut tipleri ve bedenler
  • Renk çeşitleri ve kullanım alanları
  • Çizim becerisi kazandırma, çizim dersleri
  • Aksesuar tasarımı
  • Temel dikiş eğitimi ( fırfır, pile, volan, kol, yaka, yaka dikimi vb.)
  • Kumaş eğitimi ( kumaşın türleri ve kullanıldıkları alanlar)
  • Tasarım süreci ve detayları

Bütün bunların yanı sıra günümüzde kusursuz bir tasarım ve çizim için yapılmış bilgisayar programları mevcuttur. Hazır giyim sektöründe çalışmak için bu programları iyi derecede bilmek gereklidir. İşe alım sürecinde ön koşul olarak sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Stilistlik kursu, Freehand, Corel Dram, Photoshop gibi bilgisayar programlarını öğretmektedir. Bütün bu bilgiler ve donanımlara sahip olunduğunda iyi bir stilist olunabileceği söylenebilir.

İlginizi Çekebilir: Modelistlik Kursu