Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

Zorunlu Trafik Sigortası ve Araçların Sigorta Yaptırmaları

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Bir motorlu aracın işletmesinin bir kimsenin ölümü veya yararlanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına neden olması halinde motorlu aracı işletenin sorumluluğunu karşılamak üzere yapılması zorunlu sigortaya; mali sorumluluk sigortası denir.

Önemli Not: Zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar, trafikten men edilir.

2918 sayılı trafik kanunun 91 inci maddesi gereğince, zorunlu trafik sigortası bulunmadan karayoluna çıkan araçlar trafikten men edilir. Bu madde kapsamında trafikten men edilen araçların sigortasının yapıldığının ilgili kayıtlarından tespit edilmesi veya sigorta poliçesinin ibrazı halinde trafiğe çıkışına izin verilir.

Kazayı yapan aracın tespit edilmesi durumunda; mali sorumluluk sigortasını yaptırmamış olan araçların kazalarında; sigortacının iflası durumlarında ve çalınmış ve gasp edilmiş araçların meydana getirdikleri kazalardaki bedensel zararları karşılamak amacıyla Garanti Fonu oluşturulmuştur.
Uluslararası veya şehirler arası yolcu taşıyan otobüslerde yolcuları, sürücüleri ve yardımcılarını seyahat süresi için maruz kalacakları her türlü kazalara karşı korumak amacıyla otobüs zorunlu koltuk sigortası bulunmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2918 sayılı trafik kanununa göre zorunlu olan Trafik sigortası, kullandığınız araçla yaptığınız  kaza sonrası ve kazaya karışan karşı tarafın araç ya da üçüncü kişilere karşı verilen bedeni ve maddi zararlara karşı sizi koruyan bir sigorta çeşididir. Türkiye’de trafiğe çıkan tüm araçların trafik sigortasının yaptırılması mevzuat gereği zorunlu kabul edilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Ana Teminatları

  • Maddi Zararlar Teminatı
  •  Sağlık Giderleri Teminatı
  •  Sürekli Sakatlık Teminatı
  •  Destekten Yoksun Kalma (Ölüm) Teminatı

Zorunlu Mali Trafik Sigortası Ek Teminatları

  • Ferdi Kaza Teminatı
  • Yol Yardım Hizmeti
  • Mini Onarım Teminatı
  • İhtiyari Mali Mesuliyet

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Cezası Ne Olur?

Bilindiği gibi zorunlu olan Trafik sigortası mevzuat gereği yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafikte seyreden taşıtların trafik sigortalarının bulunmaması halinde trafiğe çıkmaları yasa gereği yasaktır. Trafik poliçesi yaptırmadan araçla trafiğe çıktığınızda, kolluk kuvvetleri bu durumu yapılan denetimler neticesinde trafik cezası uygulanarak aracınız derhal bağlanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmak Ne Yapılması Gerekir?

Zorunlu mali trafik sigortası yaptırmak için araç ruhsatı ve nüfus cüzdanınız yeterlidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu trafik sigortasının ücreti aracın cinsine (kamyon, kamyonet, hususi otomobil, otobüs, minibüs vb.) göre değişir. Aracın kullanılacağı yani ikamet edilen il ve hasar geçmişi de ücret hesaplanırken değerlendirilir. Örnek olarak; 1.Basamak Ankara ilinde 9 bin 38 TL İstanbul ilinde 9 bin 301 TL İzmir ilinde ise 8 bin 775 TL.dir

Kasko Yaptırırken nelere dikkat edilir?

Twitter Hesabımız: https://twitter.com/yeniumitehliyet