Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

2023 Yılı Ehliyet Fiyatları

Ehliyet Fiyatları

Ehliyet Fiyatları

Sürücü kursu ücretleri her dört ayda bir değişmektedir. Motorlu taşıt sürücüleri kursu gibi özel eğitim veren kuruluşlar, dershaneler, özel okullar 31 Mayıs tarihinde ücretlerini belirlemeleri gerekiyor. Ehliyet ücretleri ders saat sayısına göre memur kat sayısına göre belirlenir. Sürücü kursu ücretleri ehliyet sınıfına göre değişmektedir. Örneğin a2 sınıfı motosiklet ehliyeti ile b sınıfı otomobil ehliyetinin kurs eğitim fiyatı farklıdır. Ehliyet sınıflarını sıralayacak olursak a2, b, d, e, g, h sınıfı olmak üzere çeşitli ehliyet vardır. Bunların ücretleri birbirinden farklıdır. Mesela ehliyeti sınıfını büyütmek isteyen kişi sadece fark ücreti öderler. Bu yüzden ehliyet almak isteyen sürücü adayları telefonla veya kursa gelerek detaylı bilgi almaları daha sağlıklı olur. Sürücü kursuna kayıt olacak olan adaylar lütfen evine yakın olan bir kurs tercih etsinler. Çünkü eğitim alırken derslere rahat bir biçimde devam etmeleri için bu çok önem arz etmektedir.

Son zamana gündemini vuran ehliyet sınavları değişiklik gösterdikçe ehliyet fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ehliyet fiyatlarını sürekli bir şekilde takip etmek gereklidir. 2011 yılında kurs ücretliyle 3000 TL’ye alınan ehliyet, şu an kurs fiyatlarıyla birlikte 7000 TL’yi bulmaktadır.

Yine hangi tür ehliyet alacağınıza göre de ehliyet fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Peki güncel ehliyet fiyatları nereden takip edilebilir? Güncel ehliyet fiyatlarına internet üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bir ehliyet kursuna da gidip ehliyet fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Harç Ücretleri 2023

Ehliyet Harç Ücreti, Vakıf Bedeli ve Değerli Kağıt Bedeli toplamı aşağıdaki gibidir.

 • A1 sınıfı Motosiklet Ehliyeti ücreti her şey dahil 1595 TL
 • A2 sınıfı Motosiklet Ehliyeti ücreti her şey dahil 1595 TL
 • A sınıfı Motosiklet Ehliyeti ücreti her şey dahil 1595 TL
 • F sınıfı Traktör ehliyeti ücreti her şey dahil 1595 TL
 • B sınıfı ehliyet (Engelli “B” Sertifikaları da Dahil) ücreti her şey dahil 3260 TL
 • B1, BE sınıfı ehliyet ücreti her şey dahil 4924 TL
 • C1, C1E, C, CE sınıfı ehliyet ücreti her şey dahil 4924 TL
 • D1, D1E, D, DE sınıfı ehliyet ücreti her şey dahil 4924 TL
 • G Sınıfı İş Makinası ehliyet ücreti her şey dahil 4924 TL
 • M sınıfı ehliyet ücreti her şey dahil 4924 TL

Ehliyeti almaya hak kazandıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden randevu almayı unutmayın. https://randevu.nvi.gov.tr/

2023 Ehliyet Kurs Ücretleri

Her yıl düzenleme gelen ehliyet fiyatları, maliye bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Maliye bakanlığı ülkenin genel durumunu inceleyerek ortalama bir ehliyet fiyatı belirlemektedir. Peki 2023 ehliyet fiyatları ne kadardır? 2023 yılı ehliyet fiyatları genel olarak şu şekildedir;

 • A sınıfı Motosiklet Ehliyet Fiyatları
 • B sınıfı Otomatik vites ehliyet fiyatı 7060 TL
 • C sınıfı ehliyet fiyatları 7840 TL
 • Ehliyet harç ücreti 2489 TL

2023 ehliyet fiyatları maliye bakanlığı tarafından bu şekilde belirlenmiştir. Yine de internet üzerinden sürekli bir şekilde ehliyet fiyatlarını araştırmak gereklidir. Güncel 2023 ehliyet fiyatlarından haberdar olmak için haberleri ve interneti sürekli bir şekilde takipte kalmanız gereklidir. Güncel ehliyet fiyatlarından haberdar olduktan sonra dilediğiniz vakitte maliye Bakanlığından ehliyet ödemenizi gerçekleştirebilir, kursa yazıldıktan kısa bir süre sonra ehliyetinizi alabilirsiniz. Biz sizler için güncel ehliyet fiyatlarını sürekli bir şekilde sitemize yansıtmaktayız. Herhangi bir zamdan sonra sitemizdeki ehliyet fiyatları tekrardan düzenlenecektir.

Ehliyet Alırken Ödeme Nereye Yapılmaktadır?

Ehliyet almaya karar verdiyseniz ehliyet ücretlerini Maliye Bakanlığı’na ödemeniz gerekmektedir. Dilerseniz gitmeden önce internetten araştırabilir dilerseniz de maliye bakanlığına gittiğiniz zaman ehliyet ücreti ödenecek birimi sorgulayabilirsiniz. Maliye Bakanlığında ki çalışanlar ehliyet ücreti ödeme birimine sizi kolaylıkla ulaştıracaktır. Peki ehliyet alırken ödeme nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle sizle paylaştıkları hesap numarasına herhangi bir bankadan havale yöntemi ile alacağınız ehliyet tipinin fiyatını ödemeniz gereklidir. Havale yaptıktan sonra mutlaka bankanız tarafından dekont temin etmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra internet üzerinden de maliye Bakanlığı’na gitmeden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Maliye Bakanlığının web sitesinde harç ve değerli kâğıt bedeli sekmesinde ehliyet ödemeleri yapılmaktadır. Ehliyet ücretini bu yöntemlerden birisi ile yatırdıktan sonra ehliyet kursuna yazılabilir, kısa bir sürede ehliyetinizi alabilirsiniz.