Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

TRAFİK GÜVENLİĞİ – AŞIRI HIZ

Aşırı Hız

aşırı hız yapmanın yasak olduğu yerler, aşırı sürat, aşırı hızlı gitme, aşırı süratli gitme

Birçok sürücü hızlı araç kullanmayı yeteneklerini kanıtlamak, özgürlüklerini somutlaştırmak ve araçlarının performansını ortaya koymak amacıyla yapar. Her yıl meydana gelen kazaların % 13’ü aşırı hızdan meydana gelmektedir. Bu nedenle, hız denetimi trafikte özel bir önem taşımaktadır. Hız denetiminin temel amacı, sürücülerin aşırı hız nedeniyle kaza yaptığı yol kesimlerinde, yasayla belirlenmiş hız sınırlarında kullanmalarını sağlamaktır. Bu denetimdeki hedeflerimiz aşırı hızdan kaynaklanan kazaların çok olduğu kesimlerde kazaların azaltılması ve şehir içi ve şehir dışı yollarda sürücülerin hız sınırlarına uymalarının sağlanmasıdır. Ayrıca hız denetimleri, sürücülerin daha dikkatli olmalarına, kazaların azalmasına, ölü ve yaralı sayısının düşmesine, ekonomik kaybın en aza inmesine yol açar.
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu şehirlerarası yollarda ve şehir içinde sürücülerin hangi şartlarda araç kullanacaklarına dair sınırlamalar getirmiştir. Kanunda, ülkemizdeki yolların geometrik özelliklerine ve her türlü hava koşullarındaki durumuna göre hız sınırlaması getirilmiştir. Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını aşan sürücülere para cezası uygulanır.
Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde aynı kuralı(hız sınırlarını yüzde otuz aşmak) beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri bir yıl süreyle geri alınır. Bir yılın sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden  geçirilerek  sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri  , sürücü belgesine el koyan Trafik biriminden veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden  dilekçe ile başvurması halinde geri verilir.
ŞEHİR İÇİ ve ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA HIZ LİMİTLERİ AŞAĞIDAKİ TABLODAKİ GİBİDİR.
Otomobil
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 50 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 90 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA: 110 OTOYOLLARDA: 120
Minibüs
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 50 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 80 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA:90 OTOYOLLARDA:100
Otobüs
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 50 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 80 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA:90 OTOYOLLARDA:100
Kamyonet
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 50 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 80 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA:85 OTOYOLLARDA:95
Kamyon
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 50 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 80 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA:85 OTOYOLLARDA:90
Tehlikeli maddetaşıyan araçlar
ŞEHİR İÇİNDE (km) : 30 ŞEHİRLER ARASI YOLLARDA (km): 50 BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA:60 OTOYOLLARDA:70