Yeni Ümit Forklift Ehliyeti

ÇOCUK & TRAFİK

“Büyüyünce ne olacaksın?” Bu soru size sık sık sorulur mu? Bir meslek seçmek için belki henüz çok erken… Belki de bazılarınız hangi işin kendisini en çok mutlu edeceğinin farkına vardı bile… Peki, aranızda trafik güvenliği alanında çalışmayı düşünenler var mı?
Trafik güvenliğini geliştirmek, trafik kazalarının sayısını azaltmak için çalışan pek çok kişinin arasına katılmak, bu önemli çalışma alanında bir şeyler üretmek ister misiniz?

KİMLER NE YAPIYOR?
Trafik güvenliği, bir çalışma alanı olarak, çok değişik mesleklerden gelen kişilerin katkı sağladığı, ortak çalışmalar yaptığı bir alandır. Trafik güvenliği alanında çalışmak denilince bir çoğumuzun aklına belki de yalnızca trafik polisliği geliyor olabilir. Oysa bu alanda başka mesleklerin de katkısı gereklidir. Belki siz de ileride seçeceğiniz meslekte trafik güvenliği için çalışanların arasına katılacaksınız.
Aranızdan bazıları ulaşım planlamacısı olacak. Etkili, verimli bir taşımacılık programı geliştirecek. Belki de bir kaza analisti olup kazaların nedenleri üzerinde inceleme yapacaksınız… Şehir plancısı olacak ve güvenli yaya yolları, oyun pakları, karayolları olan kentler tasarlayacaksınız.
Belki bir tasarımcı olup küçük bir çantada taşınabilen kullanışlı bir bisiklet tasarlayacaksınız. Ya da insanın en rahat kullanabileceği otomobili, en güvenli araç koltuklarını… Ya da en rahat okunan ve anlaşılan trafik işaretlerini tasarlayacaksınız.
Bir elektronik mühendisi olup otoyolda hız yapan araçları belirleyen en ekonomik ve etkili hız alıcılarını siz geliştireceksiniz.
Sürücülük öğretmeni olacaksınız… Öğrencilerinize nasıl daha güvenli araç kullanabileceklerini öğreteceksiniz.
Belki de bir trafik psikologu olacaksınız ve sürücülerin hatalı davranışlarının nasıl düzeltilebileceği konusunu araştıracaksınız. Ya da öyle testler geliştireceksiniz ki bunlarla en yetenekli otobüs sürücülerini, kamyon sürücülerini, okul taşıtı sürücülerini seçebileceksiniz.
Hukuk öğrenimi görecek ve bir trafik mahkemesinde hakim ya da trafik suçları üzerinde uzmanlaşmış bir avukat olacaksınız.
Bir fizikçi olacaksınız ve öyle bir madde bulacaksınız ki en hafif ve en güçlü bisiklet kasklarının yapımında o madde kullanılacak
İletişim uzmanı olup etkili trafik güvenliği kampanyalarını düzenleyeceksiniz ya da bir grafiker olup trafik güvenliği kampanyalarında kullanılacak resimleri çizeceksiniz… Belki de siz bir sinema yönetmeni olacak bu kampanyaların filmlerini çekeceksiniz.
Trafik güvenliği uzmanı olacaksınız. En güvenli yolculuklar için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki bilgilerinizden herkes yararlanacak…
Bilgisayar programcılığı öğrenecek ve kaza sayıları, yaralı sayıları ile ilgili bilgileri hızla toplayan bir bilgisayar programı yapacaksınız… İstatistikçi olacak ve bu bilgileri siz inceleyeceksiniz… Acaba kazalar yeterince azaldı mı? Ölümlü kazalar yeterince azaldı mı? İşte bu soruların cevabını arayacaksınız…
Belki yaralılara müdahale eden bir kurtarma görevlisi ya da bir hekim olacaksınız. Belki de yolların, caddelerin geometrisini hesaplayan, güvenli yollar inşa eden bir mühendis olacaksınız.
İşte çocuklar, trafik güvenliği, pek çok farklı mesleğin katkısını gerektiren bir alandır. Belki de sizin aklınızda şu anda burada olmayan başka bir meslek vardır. Bu mesleğin trafik güvenliğine katkısı var mı? Olabilir mi? Siz neler yapabilirsiniz? Ara sıra bu konuda düşünmeye ne dersiniz?